Hustota

Zavisí na zložení vzduchu a na jeho teplote a tlaku.

Hmotnosť atmosféry je 5,27x10 na 15 ton, čo je približne jedna milióntina Zeme. Pri to 50% hmotnosti je do výšky 5,5 km, 90% do výšky 16 km a 99% do 36 km. 

Hustotu vzduchu je možné vypočítať zo stavovej rovnice ideálneho plynu ako podiel tlaku p a súčinu plynovej konštanty R a teploty T, a to zvlášť pre suchý vzduch a pre vodnú paru, ktorá je pri zrovnateľných podmienkach ľahšia ako suchý vzduch v pomere 0,622:1.

Virtuálna teplota Tv je teplota, ktorú by mal mať suchý vzduch s rovnakou hustotou a rovnakým tlakom ako daný objem vlhkého vzduchu o teplote T.

Je samozrejmé. že hustota vzduchu rastie s rastúcim tlakom a klesá s rastúcou teplotou, následkom čohov studenom vzduchu klesá tlak s výškou rýchlejšie ako vo vzduchu teplom. Hustota vzduchu s výškou obvykle klesa; v homogénnej atmosfére , teda za predpokladu koštantnej hustoty vzduchu s výškou, by musel byť vertikálny gradient teploty 3,4°C/100m. Tento gradient je označovaný ako kritický, alebo autokonvekčný. Jeho prekročenie spôsobuje inverziu hustoty, labilné zvrstvenie atmosféry a vyvoláva samovolné vertikálne pohyby vzduchu ( autokonvekciu).

Štandardná atmosféra ICAO


Obsahuje len suchý vzduch rovnakého zloženia ako pri zemskom povrchu. Za nulovú výšku sa považuje stredná morská hladina (MSL). Na úrovni MSL je tlak 1013,25 hPA, teplota 15°C, hustota 1,2257 kg/m3. Troposféra siaha do výšky 11 000m.

Využitie ISA:

  • porovnávanie a integrácia meteorologických pozorovaní
  • porovnávanie meracích prístrojov
  • kalibrovanie letových prístrojov
  • porovnávanie letových výkonov
  • modelovanie atmosférických dejov