Vietor

Prúdenie vzduchu úzko súvisí s rozložením atmosféry. Tlak vzduchu je veľmi premenlivý meteorologický prvok. Pozorujeme jeho pokles, vzostup,rôzne časové intervaly medzi zmenami. Kolísanie tlaku je nepravidelné. Dôvodom môže byť nerovnomerné ohrievanie častí zemského povrchu, nahromadenie vzduchu v niektorých oblastiach alebo naopak jeho odsatie z iných oblastí. Okrem týchto nepravidelných zmien existujú aj zmeny periodicky sa meniace, a to denný a ročný chod. Plochy rovnakého tlaku vzduchu vzhľadom k nerovnomernému ohrievaniu zemského povrchu zvierajú s nim vždy nejaký uhol. Priesečnice týchto plôch so zemským povrchom nazývame izobary. Pohyb vzduchu sa dá vyjadriť vektorovou veličinou, pričom môže byť vektor orientovaný ľubovolným smerom. Horizontálnou zložkou tohoto vektoru, alebo horizontálneho prúdenia vzduchu, nazývame vietor.

 

Vietor je určený smerom a rýchlosťou. Smer vetra udáva, odkiaľ vietor vanie. Rýchlosť vetra sa udáva v m/s (km/h) alebo v uzloch (kt).

1m/s = 1,94 kt = 3,6 km/h

1kt = 1 námorná míla/h = 1,855km/h = 0,5 m/s

 

Meranie vetra sa uskutočňuje v meteorologických staniciach pomocou anemometrov vo výške, kde nie je vietor ovplyvňovaný prekážkami, a to 6 až 10 metrov nad terénom.